Sada ću možda uzeti malo čarolije od te odluke, ali, iskreno, sve je bilo tako… slučajno.
Dok sam studirala medicinu, dogodila se ljubav. Moj tadašnji dečko s kojim sam studirala, a danas moj muž, bio je dijete hrvatskih iseljenika iz Njemačke. Tako sam, na očaj svoje obitelji, spakirala stvari i preselila se u Njemačku.
Došla sam baš u trenutku kada je pao Berlinski zid. Tisuće liječnika došlo je iz Istočne Njemačke i odjednom sam se našla u situaciji u kojoj sam morala pružiti nešto više. Kombinacija moje ljubavi prema učenju i činjenice da me na studiju medicine impresionirala maksilofacijalna kirurgija dovela je do odluke da upišem i stomatologiju. I evo me danas, kombinacija slučajnosti, ljubavi i znatiželje oblikovala je moj profesionalni put.
2. Specijalizirali ste parodontologiju i implantologiju. U kojem se trenutku stvorila potreba i prostor za dvije srodne, ali zahtjevne specijalizacije?
Da se mene pita, najradije bih specijalizirala i protetiku i ortodonciju – da je bilo vremena! Oralna kirurgija temelj je za prepoznavanje i terapiju rizičnih stanja te za rekonstrukciju atrofičnih i destruiranih tkiva. Međutim, ubrzo sam shvatila da za dugoročno održavanje tih tkiva, posebno u estetskoj zoni, trebam i znanja i vještine iz parodontologije.
Terapije nisu uvijek 100 % uspješne, a kada dođe do komplikacija, odgovornost je na nama, liječnicima, da ih riješimo. Upravo me ta potreba da pacijentima osiguram sigurnu i kompletnu terapiju vodila prema dodatnom usavršavanju.
3. Godine 2010. vraćate se u Hrvatsku i sudjelujete u stvaranju najveće privatne dentalne klinike – “Rident”. Kako je došlo do suradnje s „pionirom” dentalnog turizma dr. Miljanićem? Koliko vam je u toj promjeni pomogao „njemački” mentalitet odnosa prema poslu, koji ste sigurno stekli tijekom svog rada u inozemstvu?
Sjećam se svog prvog sastanka s dr. Miljanićem – ponijela sam mapu s kliničkim fotografijama, pomno pripremljenu jer sam htjela pokazati što mogu ponuditi. Dr. Miljanić, vizionar kakav jest, prepoznao je da klinici nedostaje specijalist parodontologije. Bio je to savršen spoj – on je bio „prvi među prvima”, a ja sam dobila priliku razviti parodontološku skrb u ambicioznom i moderno organiziranom okruženju i multidisciplinarnom timu.
Kad sam došla u Njemačku, šalili su se da sam „veći Nijemac“ od Nijemaca –vrijedna, odgovorna, točna. A kad sam došla u Rident, imala sam osjećaj da je klinika „njemačkija“ od samih njemačkih klinika. Sve je bilo na svom mjestu: savršena organizacija, urednost, čistoća, profesionalnost.
Zato je prilagodba bila prirodna, a suradnja s dr. Miljanićem i cijelim timom jedno od najvažnijih poglavlja mog profesionalnog života.
4. Postoji li osoba ili događaj koji su imali ključnu ulogu u vašoj profesionalnoj karijeri? Ako da, kako su utjecali na vas?
Tri su ključna momenta.
Prvi se dogodio neposredno prije mog prvog zaposlenja nakon fakulteta u Münchenu. Moj tadašnji poslodavac uplatio mi je fantastični tečaj mukogingivne kirurgije – i to vikend prije mog prvog radnog dana! Te edukacije tada su bile prava rijetkost, a predavači su dolazili iz SAD-a. Bila sam potpuno očarana – to je bio moj prvi uvid u svijet vrhunske edukacije i kako takva edukacija može podići profesionalne standarde.
Drugi ključni trenutak dogodio se tijekom specijalizacije oralne kirurgije. Moj mentor, poznati edukator, parodontolog i implantolog iz SAD-a, postavio mi jedno jednostavno, ali sudbonosno pitanje: „Želiš li da napravim vrsnog parodontologa od tebe?“ Naravno da sam rekla da. Ta rečenica označila je početak intenzivnog razdoblja usavršavanja koje me oblikovalo i profesionalno i osobno.
Treći trenutak došao je iznenada, na jednom od nebrojenih kongresa i vikenda provedenih u publici. Jedno od predavanja bilo je posebno – drukčije, inspirativno. Toliko me ponijelo da sam jedva čekala ponedjeljak kako bih sve što sam čula primijenila u praksi. Tada sam shvatila: želim biti ta osoba koja će inspirirati druge, koja će u publici probuditi onu strast prema učenju i napredovanju kakvu sam ja osjećala tog dana.
5. Surađivali ste u timovima čiji su rezultat inovativni proizvodi poput sustava „Cervico”. Kakav je osjećaj sudjelovati u razvoju proizvoda koji donose promjenu na tržištu?
Iskreno, prekrasan je osjećaj biti pionir u nečemu što će unaprijediti svakodnevni rad stomatologa. Suradnja s pametnim, entuzijastičnim stručnjacima u razvoju inovativnih proizvoda, poput sustava „Cervico“, uvijek je inspirativna i ispunjava vas ponosom. To je isto bila inspiracija za razvoj mojeg prvog vlastitog proizvoda – aplikacije Decision Matters.
Bilo da je riječ o Partial Extraction Therapyju, sustavu „Cervico“ ili aplikaciji Decision Matters, iza svakog takvog projekta stoji puno rada –strasti i uzbuđenja, beskrajnih noći provedenih u tipkanju, crtanju, promišljanju i testiranju. To je proces koji vas uvuče u svoj vrtlog, ali taj osjećaj strasti i predanosti jednostavno se ne može kupiti.
Najljepše u svemu tome jest vidjeti da taj proizvod, ideja ili tehnika koju ste razvijali postaje koristan alat u rukama kolega. To je trenutak kad shvatite da ste doprinijeli nečemu većem – ne samo struci nego i boljim rezultatima za pacijente diljem svijeta. Taj osjećaj jednostavno nema cijenu.
6. Surađujete s cijelim nizom organizacija, ali i digitalnih edukacijskih platformi poput Dental XP-a. Gledajući iz današnje pozicije, što vam je najviše pomoglo da steknete reputaciju jednog od najcjenjenijih međunarodnih predavača u dentalnoj medicini?
Ključni trenutak je bio ForumXP – to je bilo mjesto gdje sam po prvi put javno pokazala svoj klinički rad i aktivno sudjelovala u nebrojenim diskusijama s kolegama iz cijelog svijeta. To iskustvo pomoglo mi je da steknem sigurnost i razvijem vlastiti glas u struci. Nakon toga, pozornica Dental XP-a bila je prirodan korak naprijed – globalna platforma koja pruža veliku vidljivost.
Osim toga, ne smijemo zanemariti društvene mreže. Da, možemo reći svašta protiv njih – od prevelike prisutnosti do dezinformacija – ali internet ima jednu sjajnu osobinu: daje vidljivost.
Kirurške tehnike koje sam razvila i publicirala ne bi došle do tako širokog kruga kliničara koji ih primjenjuju da nije društvenih mreža.
7.Kad biste morali izabrati, što vas više motivira – rad s pacijentima, istraživački rad, predavanja na kongresima ili edukacija drugih kolega putem radnih tečajeva? Ili ste pronašli idealni omjer u kombinaciji navedenih aktivnosti?
Ovo je jednostavno: pronašla sam idealan omjer!
8.Tko je Snježana Pohl privatno kad ispred vas nije pacijent? Što vas inspirira u životu i definira kao osobu, nevezano za vaša profesionalna postignuća?
Ovo je teško pitanje. Zašto? Zato što, baš kao što su moji roditelji, učitelji cijelim svojim srcem, živjeli svoj poziv, tako i ja živim svoju profesiju – cijelim svojim bićem. Kad ispred mene nije pacijent, radim na svojoj edukacijskoj platformi, Decision Matters. Počevši s aplikacijom u 2020., projekt se brzo proširio i danas obuhvaća online predavanja i ekskluzivne tečaje sa stomatolozima koji dolaze iz cijelog svijeta u Hrvatsku.
Pišem knjigu, radim studije, izrađujem animacije i grafike za predavanja, izmjenjujem e-mailove s kolegama koje mentoriram i vodim terapijskim planom… Često imam sastanke s timovima putem Zooma. To nije posao – to je moj svijet i strast. Znam da biti radoholičar nije više „in”, ali ono što radim je uistinu raznoliko i zabavno.
Volim obitelj, prirodu, sport i glazbu. Obiteljske proslave u Slavoniji moj su izvor topline, a priroda moj mir. Obožavam trčanje uz more. Privilegija je živjeti na otoku.
Dok vozim, uživam u emisijama Korada Korlevića i Noe Hararija, volim slušati podcaste o marketingu, leadershipu, umjetnoj inteligenciji…
I da, uživam s obitelji otići na koncert klasične glazbe u HNK „Ivan Zajc” u Rijeci. I peći kolače!
9. Stomatologija se često smatra jednim od stresnijih zanimanja unutar medicinske struke. Kakav je vaš pogled na važnost mentalnog zdravlja? Što biste savjetovali mlađimkolegama koji tek započinju svoje karijere – na što da obrate pozornost i kako da izbjegnu burn out?
Stomatologija je bez sumnje zahtjevna i često stresna profesija, ali što smo bolji u svom poslu, to manje imamo negativnih iskustava. Ključ je pronaći ljepotu u onome što radimo –svakog jutra fokusirati se na ono čemu se radujemo u tom danu, bilo da je to pacijent kojem možemo pomoći, tehnika koju želimo unaprijediti, novi instrument ili razgovor s kolegama.
Važno je stalno ulagati u sebe. Znanje i vještine donose samopouzdanje, a samopouzdanje smanjuje stres. Pri tome ne mislim samo na edukaciju iz područja stomatologije nego i iz područja poduzetništva. Treba u mladosti postaviti zdrave temelje, kasnije je onda puno lakše. O kreiranju lijepog osmijeha se ne uči samo iz stručne literature – uči se u galerijama, muzejima, prirodi.
Treba pronaći ravnotežu između posla i osobnog života, paziti na ergonomsko držanje i ne zanemariti tjelesnu aktivnost. Ukočen vrat i ramena zagorčavaju nam život.
Mislim da je najvažnije uživati u svakom koraku svog profesionalnog putovanja. Pronaći ljepotu u onome što radimo svaki dan najbolji je recept za uspjeh i ispunjenje – jer sretan stomatolog znači i sretnog pacijenta!
10. Posljednjih se godina sve više naglašava važnost i „nekliničkih” vještina u stomatologiji – poput komunikacije, financijske pismenosti, vođenja timova i operativne izvrsnosti u poslovanju. Kako danas gledate na to iz perspektive osobe koja se profesionalno i poslovno realizirala u stomatologiji? Kada biste mogli promijeniti jednu stvar u vezi s „nekliničkim” vještinama u stomatologiji, što bi to bilo?
Važnost „nekliničkih” vještina u stomatologiji danas je nemoguće ignorirati. U radu sa „studentima” iz cijelog svijeta („studenti” se odnosi na stomatologe koji dolaze na moje tečajeve), često vidim da su više opterećeni problemima organizacije i poslovanja nego kliničkim izazovima. Australija se čini iznimkom.
Svi stomatolozi, bez iznimke, trebaju svladati komunikacijske vještine i biti financijski pismeni. U Ridentu smo imali radionice komunikacijskih vještina i angažirali vanjske stručnjake. Danas postoje brojni tečajevi i savjetnici, uključujući one specijalizirane za poslovno savjetovanje stomatologa – i to čak i u Hrvatskoj. Moja je preporuka da se takvi stručnjaci angažiraju bez oklijevanja jer greške u poslovanju skuplje su od te investicije.
Kada bih mogla promijeniti jednu stvar, to bi bilo da se „nekliničke” vještine integriraju u obrazovni sustav stomatologije. Studenti bi već tijekom studija trebali učiti osnove komunikacije, financija i organizacije jer time dobivaju čvrstu osnovu za karijeru – ne samo kao kliničari nego i kao uspješni profesionalci i lideri.
11. Dopredsjednik ste simpozija Regendays, koji će u lipnju dovesti neka od najvećih imena regenerativne stomatologije prvi put u Zagreb. Kojim se stomatolozima Regendays obraća svojim stručnim sadržajem? Zašto ga treba uvrstiti u svoj kalendar događanja?
Drago mi je da ste prepoznali važnost ovog simpozija. Regendays se već nekoliko godina održava u najljepšim gradovima Europe, okupljajući vrhunske predavače i visoko motivirane sudionike. Ideja da dovedemo ovaj prestižni simpozij u Hrvatsku rodila se tijekom tečaja profesora Choukrouna, organiziranog za stomatologe grupacije ADG u suradnji sa zagrebačkim fakultetom i Dentalnim Megastoreom.
Vidim Regendays kao nezaobilazni događaj za sve kolege koji se bave bilo kojim oblikom kirurgije – od manje do kompleksne. Nema „male kirurgije” koja ne zahtijeva temeljito razumijevanje biologije. Ovaj simpozij ne samo da pruža priliku za usvajanje sofisticiranih tehnika nego otkriva i širi plan iza njih – što je ključno za uspješan rad.
Zašto ga uvrstiti u svoj kalendar? Zato što otvara nove horizonte, spaja znanost i praksu te omogućuje sudionicima da odmah primijene stečeno znanje u svojoj svakodnevnoj kliničkoj praksi. U lipnju će Zagreb postati centar regenerativne stomatologije – prilika koju ne treba propustiti!
12. I za kraj – puno ste puta bili na svjetskim pozornicama kao predavač. Kako se pripremate za nastup i nosite sa strahom od javnog nastupa, koji je jedan od najraširenijih među ljudima?
Pripremam se za svaki nastup kao da mi je prvi put. Nikada ne ponavljam isto predavanje – svako prilagodim publici, kontekstu i aktualnim temama. Također, svaki govor izgovorim onoliko puta koliko je potrebno da budem točno unutar vremena predviđenog za predavanje. Ta priprema daje mi sigurnost.
Ne osjećam strah, nego samo pozitivno uzbuđenje. Znam da je strah od javnog nastupa čest među ljudima, ali vjerujem da bi se mnogi oslobodili tog osjećaja kada bi ga naučili razumjeti i prepoznati kao – uzbuđenje.
O nama
Dental Media Grupa d.o.o. specijalizirana je marketinška agencija u dentalnoj djelatnosti s jasnom vizijom pružanja kvalitetne i potpune usluge krajem korisniku.
Od 2007. godine nosioci smo franšize vodećeg svjetskog stručnog časopisa Dental Tribune International za Hrvatsku.
Mi smo tu radi vas.