Vlastitom krvi do osvježenog izgleda

Primjena PRF-a za rejuvenaciju

Apsolutni trend i potreba uvijek su bili izgledati dobro, mlađe. Danas sve više ta potreba ide u smjeru izgledati dobro, ali za godine koje nosimo. „Izgledaš umorno” postao je novi pozdrav užurbanog života i permanentnog stresa, najgore što ti prijatelj ili prijateljica može reći.

No, postoji li jednostavan i zdrav način kako učinkovito i gotovo neprimjetno osvježiti izgled?

Već je dosta godina u regeneracijskom biznisu prisutna vlastita krv, odnosno njezini derivati. „Vampirski tretmani”, slike krvavih lica po društvenim mrežama, Kim Kardashian i trendseterice – o čemu se tu zapravo radi?

U ovom časopisu već je bilo govora o „pametnim derivatima krvi” i njihovu moćnom učinku na „pomlađivanje”. Htjeli bismo ovog puta pojasniti ukratko i biološku pozadinu ovih tretmana, ispričati što vaše tijelo može učiniti samo svojim snagama.

Pri spomenu „rejuvenacije” i „vampirskih tretmana” uglavnom se spominje PRP – Platelets Rich Plasma.

 

Riječ je o tkivnoj tekućini koja se u 90 % svog volumena sastoji od vode, a ostatak čine bjelančevine, anorganske soli, vitamini, hormoni i još niz drugih tvari potrebnih za funkcioniranje organizma. Njezina je primarna funkcija transport – prijenos hranjivih tvari i stanica po organizmu. Kako su osnovni sastav PRP-a i trombociti, transport se odnosi i na čimbenike rasta koje oni otpuštaju. Budući da je medij 90 % voda, na mjestu primjene stanice, pa tako i čimbenici rasta perzistiraju samo oko dva sata. U PRP-u nema leukocita, ili se on može pronaći u gotovo neznatnom postotku.

Čimbenici rasta (Growth factors) biološki su medijatori koji reguliraju ključne procese u obnovi tkiva, uključujući staničnu proliferaciju, diferencijaciju stanica, sintezu izvanstaničnoga matriksa, kemotaksiju i angiogenezu.

No postoji i derivat krvi koji je puno potentniji od plazme, a to je PRF (Platelets Rich Fibrin)- fibrin bogat trombocitima. Netopiva bjelančevina (fibrin) tvori kompaktnu fibrinsku mrežicu u kojoj se stanice zadržavaju do desetak dana. Primarna funkcija fibrina je obnova tkiva, u čemu pomažu trombociti koji nose faktori rasta i leukociti koji su nosioci mezenhimalnih matičnih stanica. Osim što utječu na oporavak tkiva, leukociti su odgovorni za još jednu važnu funkciju u našem tijelu – oni potiču stvaranje novih krvnih žila (angiogeneza). A bez dobre prokrvljenosti, nema ni kvalitetne regeneracije tkiva!

Želimo li navedene biološke činjenice pretočiti u praksu, jednostavno je i logično objasniti.

Primjena PRF-a

PRF-om se može tretirati niz stanja kod kojih je potrebna regeneracija tkiva – od oralne medicine (nadomještanje kosti i sluznice), estetske medicine (rejuvenacija lica), dermatološka stanja (tretman ožiljaka od akni, strija) i u ortopediji (tretiranje upalnih i degenerativnih stanja zglobova). Primjena PRF-a je čak i u vaskularnoj kirurgiji i oftalmologiji. 

PRF se, kada govorimo o primjeni na lice može primijeniti na dva načina: za mezoterapiju i nadopunjavanje bora.

Postupak je sljedeći: izvadi se krv iz vene i centrifugira na određenom protokolu. Nakon centrifugiranja, u vakueti se dobije fibrin. Jedinstvenost ove metode je da je to čisti vlastiti (autologni) materijal u sterilnim vakuetama u kojem nema nikakvih primjesa (antikoagulansa ili aktivatora). 

Promjenom protokola može se dobiti 1 do 2 ml fibrina s više aktivnih stanica ili 3 do 4 ml s kompaktnijom fibrinskom mrežicom. Prvi materijal zovemo i-PRF+ i on se primarno upotrebljava za mezoterapiju (microneedling) dekoltea, vrata i lica, tretman vlasišta i u ortopediji. Drugi materijal zove se Liquid A-PRF i upotrebljava se za nadopunjavanje bora.

MICRONEEDLING je metoda kojom se dermatolozi, estetski liječnici i stomatolozi koriste za liječenje različitih stanja i rejuvenaciju kože. Tehnika se može raditi na više načina: malim, kratkim i iznimno tankim iglicama kojima se ubrizgava PRF, s pomoću dermarolera i, najugodnije i najučinkovitije uređajem DermaPen. Sva tri načina imaju isti cilj: perforirati kožu uz minimalnu traumu čime nastaju mikrokanali kroz koje fibrin ulazi u tkivo.

Naime, kada radimo s PRF-om, bitno je izazvati mikrotraumu tkiva. Tako započinje fiziološka upala posljedica koje je otpuštanje leukocita. A kako smo već naveli, leukociti potiču stvaranje novih krvnih žila i nosioci su matičnih stanica. Općenito je to siguran i učinkovit postupak kojim se stimulira stvaranje kolagena i elastina u koži i generalno poboljšava kvaliteta i zategnutost kože.


Kolagen je esencijalni protein koji pomaže koži da izgleda mladoliko, s čvrstom, glatkom i rastezljivom teksturom. Nakon 20. godine, proizvodnja kolagena je 1 % manja svake godine. Bez dovoljno kolagena, koža počinje gubiti oblik te se počinju pojavljivati bore i nabori na koži. Izmjereno je da se svakom grupom tretmana PRF-om (tri do 4četiri posjeta) može regenerirati oko 10 % kolagena. Naravno, ovisno o dobi pacijenta.

Grčka stomatologinja dr.Cleopatra Nacopoulos patentirala je svoju tehniku primjene PRF-a za estetiku lica.

CLEOPATRA TECHNIQUE koristi se kombinacijom dva oblika PRF tekućine (i-PRF+ i Liquid A-PRF), kako bi se pomladila i augmentirala koža. Ovaj protokol može se primijeniti u različitim slučajevima i razlikuje se od sličnih, zbog autentičnosti svojih dugotrajnih rezultata. Uspjeh tretmana ovisi isključivo o pojedincu jer se krv pacijenta ponovno ubrizgava u kožu, bez dodavanja aditiva i intikoagulansa. Krv se uzima u posebne sterilne vakuete – metoda je 100 % sigurna. Korigiraju se bore, a koža postaje sjajna i lagano zategnuta.

Medicinska zajednica općenito smatra da je microneedling siguran i učinkovit postupak, no uvijek se mogu pojaviti blage nuspojave:

  • Lagana iritacija kože (crvenilo ili blago natečeno lice koje uz pravilnu primjenu nestaje drugi dan)
  • Otekline koje nestaju za dan-dva
  • Nelagodu na mjestu primjene
  • Blago crvenilo.

Krvarenje je neuobičajena reakcija na mikroiglice, iako je vjerojatnije da će se pojaviti nakon dubljeg tretmana. To svakako ovisi o terapeutovoj ruci.

Postoji nekoliko kontraindikacija kod kojih se PRF ne bi trebao raditi: vitiligo, insuficijencija bubrega, kožne bolesti i stanja (rosacea, bakterijske i gljivične infekcije kože, otvorene lezije i rak kože, herpes simplex, bradavice i madeži, sklerodermija), trudnoća.

Za kraj je potrebno razjasniti neke stvari

  • PRF nije hijaluronska kiselina i njime nije moguće postići veliki volumen. To znači da se voluminozne usne ili jagodice ne mogu postići PRF-om. Za to bi bila potrebna dugotrajna primjena i mlađi pacijent. No to ne znači da se ne može napraviti konturiranje i priprema kože prije aplikacije hijalurona i potom nakon dva do tri mjeseca staviti hijaluron.
  • PRF nije namijenjen samo za zrelu kožu. Kod mladih osoba koje se koriste make-upom poželjno je jednom u godini napraviti mezoterapiju PRF-om kako bi se održavala vlažnost i elastičnost kože.
  • PRF ne može zamijeniti botulinsku kiselinu u pravom smislu riječi. No njime se mogu tretirati bore (Cleopatra’s Technique) i ne izaziva paralizu mišića pa lice djeluje prirodno.
  • PRF se može pomiješati s određenim tipom hijaluronske kiseline. No bolje je prvo napraviti tretmane PRF-om, a potom nakon dva do tri mjeseca staviti hijaluronsku kiselinu.

Što možemo postići:

  • Autolognu (vlastitim tkivom) volumetrijsku regeneraciju kože i potkožnog tkiva – efekt popunjavanja, „filanja”
  • Autologna rejuvenacija epidermisa – poboljšana svojstva kože
  • Autologna volumetrijska regeneracija koštanog tkiva – potpora strukture lica.

PRF je učinkovit način da se zategne koža i ublaže bore uz vrlo male popratne efekte i gotovo nikakav rizik!

Slobodno se prepustite 🙂

Tanja Milošak, DMD, Msc

Dentalni Megastore d.o.o.
d-concept.eu

Plaćeni oglas
Plaćeni oglas

Kontakt

O nama

Dental Media Grupa d.o.o. specijalizirana je marketinška agencija u dentalnoj djelatnosti s jasnom vizijom pružanja kvalitetne i potpune usluge krajem korisniku.
Od 2007. godine nosioci smo franšize vodećeg svjetskog stručnog časopisa Dental Tribune International za Hrvatsku.

Mi smo tu radi vas.

Vaša prijava nije uspješno spremljena. Molimo pokušajte ponovno.
Uspješno ste se prijavili na newsletter.

Pretplata na newsletter

Pretplati se i budi u toku s novostima i zanimljivostima iz svijeta dentalne medicine.