USNE - SAVRŠEN UKRAS NAŠIH LICA

Kod rejuvenacije i korekcije usana bitan je oblik, a ne volumen

Mekane, pune, crvene kao vječna inspiracija umjetnika, probuđena mašta muškaraca i žena, usne su od pamtivijeka naglašavale ljepotu lica. Vođena idejom da je ljepota  promjenjiva i da je stvar osobnog doživljaja temeljenog na uvjerenjima i da je sasvim dovoljno da ste lijepi sami sebi i da je sasvim u redu ako želite pune, definirane i lijepe usne, definitivno sam pobornik prirodnih korekcija. Korekcija usana filerima uobičajen je postupak u ordinacijama estetske medicine, no zahtijeva stručnost.

Estetska medicina kao brzo napredujuća grana medicine nudi brojne mogućnosti za uljepšavanje perioralnog područja koje uključuje usne, nadusnicu te dio ispod donje usne do početka brade. Mogućnosti su od augmentacije filera, skinboostera te rejuvenacija laserom. Fileri koji je odobrila FDA za augmentaciju usana su fileri na bazi hijaluronske kiseline ili poliakrilamida. Sigurnost hijaluronskih punila je značajno veća naspram trajnijeg poliakrilamida kod kojeg nešto češće nastaju komplikacije tipa granuloma. Hijaluronska kiselina dio je našeg tijela, odnosno riječ je o glikozaminoglikanima (polisaharidi) koji su odgovorni za navlačenje vode. Dakle hijaluronska punila prirodni su punjači i naše tijelo ih u pravilu dobro podnosi, no isto tako ih i razgrađuje enzimom hijaluronidazom. Upravo zbog hijaluronidaze, postupak augmentacije bilo kojeg područja potrebno je ponavljati. Budući da je učestala upotreba hijaluronskih punila, važno je istaknuti njihovu efikasnost i sigurnost ako ih injicira doktor koji ima znanje i vještinu te koji može riješiti eventualnu komplikaciju. Razlozi zbog kojeg pacijenti dolaze na korekciju usana su najčešće želja za većim volumenom, starenje usana, nedefinirani rubovi te različite asimetrije. Prije su mi često dolazile pacijentice sa slikom usana kakve bi željele imati, no danas je to jako rijetko. Većina ih želi prirodne usne, jasnih rubova i lagano podignutih kutova. Anatomija usana, tehnika, vrsta i volumen hijaluronskog filera presudni su za konačan rezultat.

Anatomija usana i tehnike apliciranja hijaluronskih punila

Anatomski gornja i donja usna građene su od vermiliona koji predstavlja crveni dio usana na kojem se uočavaju tri tuberkuluma na gornjoj usni i dva na donjoj usni te ruba usana koji odvaja vermilion od okolne kože. Na središnjem dijelu ruba gornje usne je Kupidov luk i filtrum koji je zapravo udubljenje iznad Kupidova luka prema nosu. Volumizacija vermiliona, naglašavanje gornjeg ruba i Kupidova luka te postizanje odgovarajućeg omjera gornje i donje usne ciljevi su uspješne korekcije usana. Korekcija uključuje i podizanje uglova usna te osiguravanje potpore donjoj usni.

Tehnika kojom se može napraviti korekcija usana uključuje iglu ili kanilu. Svaka od njih ima svoje prednosti i nedostatke. Tehnika iglom je preciznija, ljepše se definira rub usana, no tehnika korekcije s kanilom bolja je za pacijente koji su skloni modricama, koji imaju jako tanke usne kao i za korekciju nadusnice zbog perioralnih bora.

Moja tehnika korekcije usana je rezultat dugogodišnjeg iskustva u primjeni hijaluronskih filera te je kombinacija različitih načina apliciranja. Najčešće ih korigiram iglom i to tenting tehnikom i linearnim retrogradnim injiciranjem samog vermiliona. Kao što sam naglasila, važan je oblik, a ne volumen, te je pristup svakom pacijentu individualan, a u konačnici je važno da su pacijent i liječnik zadovoljni.

Na tržištu postoje različiti brendovi hijaluronskih filera kao što su Restyalan, Revanesse, Teoxan, Juvederm, Filmed i Belotero i još mnogi drugi, a unutar tih brendova su fileri različite koncentracije i umreženja hijaluronske kiseline. Trajnost hijaluronskih filera u usnama je od četiri do dvanaest mjeseci te ovisi o broju prijašnjih augmentacija, aktivnosti enzima hijaluronidaze i stilu života.

Komplikacije su moguće i najčešće su hematomi, oteklina, dermatitis, alergija, prologirano cijeljenje, kvržice i nakupljanje hijaluronskog filera, njegova migracija, infekcije te na kraju, što se na sreću vrlo rijetko događa, ali ipak je moguća okluzija a. labialis s ishemijom te kasnije nekrozom.

Najteža komplikacija je sljepoća uslijed embolije a. centralis retine. Liječenje hijaluronidazom, antibioticima, kortikosteroidima i analgeticima terapijske  su mogućnosti kod nastalih komplikacija.

Za pacijente koje ne žele veći volumen, nego samo hidrataciju usana izvrsna opcija su skinboosteri koji istovremeno potiču kožu na sintezu novog kolagena.

I na kraju za one koji zaziru od igle ili kanile te koji su strpljivi i ne očekuju značajno povećanje volumena, uljepšavanje usana moguće je i laserom te se za to izvrsnim pokazao laser Q- switched Nd: YAG Alma koji na neablativan način remodelira kolagen, poboljšava cirkulaciju i time utječe na boju usana. Potrebno je otprilike šest tretmana svakih dva do tritjedna.

Sve navedeno i još mnogo više možete pronaći u našoj poliklinici na novoj adresi u Zagrebu.

Natalija Pavlović, dr. med. spec. obiteljske medicine

Medicina Estetika Poliklinika
W: www.medicina-estetika.hr
A: Kneza Branimira 71d, Zagreb
T: +385 91 6146101
Inst: @medicina_estetika

Plaćeni oglas
Plaćeni oglas

Kontakt

O nama

Dental Media Grupa d.o.o. specijalizirana je marketinška agencija u dentalnoj djelatnosti s jasnom vizijom pružanja kvalitetne i potpune usluge krajem korisniku.
Od 2007. godine nosioci smo franšize vodećeg svjetskog stručnog časopisa Dental Tribune International za Hrvatsku.

Mi smo tu radi vas.

Prijava za newsletter

* označena polja su obavezna