Moderno uređen novi znanstveni laboratorij Stomatološkog fakulteta ( Fotografija @Stomatološki fakultet - Zagreb)

Novi znanstveni inkubator Stomatološkog fakulteta u Zagrebu

Od početka 2023. godine, Stomatološki fakultet u Zagrebu ponosi se Središnjim znanstvenim laboratorijem. Laboratorij zauzima površinu od oko 40 m2, a nalazi se u središnjici Stomatološkog fakulteta u Gundulićevoj 5. Iako je na fakultetu i ranije postojao manji laboratorij u manjem prostoru na Zavodu na dentalnu antropologiju koji je velikodušno ustupio prof. Hrvoje Brkić kao njegov predstojnik, ovo je prvi put u povijesti Stomatološkog fakulteta da postoji zajednički prostor isključivo namijenjen provođenju znanstvenih istraživanja.

Laboratorij je plod zajedničkog rada uprave Stomatološkog fakulteta predvođenog dekanicom prof. dr. sc. Zrinkom Tarle, kao i prošlih i tekućih projekata Hrvatske zaklade za znanost i potpora Sveučilišta u Zagrebu. Fakultet je osigurao potrebnu infrastrukturu: prostor i suvremeni namještaj individualno prilagođen potrebama stomatoloških ispitivanja. Nekoliko je projekata Hrvatske zaklade za znanost pridonijelo s nabavom kapitalne znanstvene opreme: „Biomimetički inteligentni kompozitni sustavi“ (IP-2019-04-6183) voditeljice prof. dr. sc. Zrinke Tarle, „Istraživanje i razvoj novih mikro- i nanostrukturnih bioaktivnih materijala u dentalnoj medicini“ voditeljice prof. dr. sc. Ivane Miletić te „Analiza zuba u forenzičnim i arheološkim istraživanjima“ (IP-2020-02-9423) voditelja prof. dr. sc. Hrvoja Brkića. Prodekanica za znanost, prof. Silvana Jukić Krmek bila je inicijator za nabavu nekoliko važnih uređaja koji su nabavljeni zajedničkim sredstvima potpora Sveučilišta u Zagrebu.

Jedan od najvrjednijih uređaja koje laboratorij posjeduje je napredni infracrveni spektrometar s Fourierovom transformacijom i primjenom prigušene unutarnje refleksije (ATR-FTIR, Nicolet iS50 FTIR Advanced KBr Gold Spectrometer) koji se prvenstveno upotrebljava za određivanje stupnja konverzije u realnom vremenu, kao i drugih polimerizacijskih karakteristika kompozita i sličnih materijala na bazi polimera. Mogućnosti FTIR uređaja su daleko veće pa se s njim mogu identificirati i nepoznati kemijski spojevi poput precipitata kristala. Na uređaju za univerzalno testiranje mehaničkih svojstava materijala (Inspekt duo 5kN) može se mjeriti savojna čvrstoća i modul elastičnosti, kompresivna sila, vezna čvrstoća adheziva te mnoge druge mehaničke karakteristike. Posebno je važan termocikler (Thermocycler, SD Mechatronik) koji omogućuje ubrzano starenje materijala kako bi se simuliralo ponašanje u ustima. Osim njih, laboratorij posjeduje asimetričnu centrifugalnu miješalicu na kojoj se mogu homogeno zamiješati dvo- i višekomponentni materijali. Neki od manjih uređaja, ali ne manje vrijednih za znanstveni rad su: tvrdomjer (CSV-10, ESI Prüftechnik GmbH), spektrometar za vidljivu svjetlost polimerizacijskih uređaja (MARC Light Collector), Isomet pila, UV/VIS spektrometar (GENESYS 180 Double Beam UV-Vis), termovizijska kamera (Flir ETS320), pH metar (Orion new style DUAL STAR pH/ISE benchtop meter) te druga sitnija oprema. Time se gotovo potpuno ispunio prostorni kapacitet laboratorija.

Znanstveni rezultati uvijek moraju biti odgovor na kliničke probleme u stomatologiji, poput sekundarnog karijesa, trošenja ili oštećenja restauracija. Novi laboratorij je opremljen kako bi se u njemu mogla provesti potpuna fizikalno-kemijska karakterizacija dentalnih materijala i simulirati njegovo starenje. Osim toga, tu se dizajniraju i izrađuju novi materijali.

Od otvorenja, laboratorij je svakodnevno u pogonu. Osim nastavnog osoblja Stomatološkog fakulteta, u njemu rade i doktorandi Poslijediplomskog doktorskog studija te studenti integriranog studija koji u suradnji s mentorima sudjeluju u znanstvenim aktivnostima izbornog predmeta Projekt, ili diplomskog rada. Znanstvena aktivnost Stomatološkog fakulteta pojačana je u posljednjih nekoliko godina. Objavljuje se u časopisima s visokim faktorima odjeka. Novi laboratorij i izvrsni uvjeti za rad u njemu svakako će inspirirati još veću produktivnost Stomatološkog fakulteta kako bi se generiralo više znanstvenih projekata, publiciralo više radova i poboljšala reputacija Stomatološkog fakulteta na svjetskoj i europskoj razini.

Autor: izv. prof. dr. sc. Danijela Marović, Zavod za endodonciju i restaurativnu dentalnu medicinu

 

Plaćeni oglas
Plaćeni oglas

Kontakt

O nama

Dental Media Grupa d.o.o. specijalizirana je marketinška agencija u dentalnoj djelatnosti s jasnom vizijom pružanja kvalitetne i potpune usluge krajem korisniku.
Od 2007. godine nosioci smo franšize vodećeg svjetskog stručnog časopisa Dental Tribune International za Hrvatsku.

Mi smo tu radi vas.

Vaša prijava nije uspješno spremljena. Molimo pokušajte ponovno.
Uspješno ste se prijavili na newsletter.

Pretplata na newsletter

Pretplati se i budi u toku s novostima i zanimljivostima iz svijeta dentalne medicine.