SFZG
Temporomandibularni poremećaji (TMP) najčešći su orofacijalni bolni poremećaji nedentalnog porijekla s incidencijom od oko 3,9 %. Karakteristični simptomi poremećaja (bol žvačnih mišića ili temporomandibularnog zgloba (TMZ), zvukovi u TMZ-u te ograničenja kretnji donje čeljusti) često su uzrok narušene kvalitete života pacijenata. Uz navedene simptome, pacijenti često prijavljuju simptome poput glavobolje, bolova uha, neuralgiformnog bola, šuma u uhu i sl. Ti simptomi ne moraju biti neposredno povezani s dijagnozom, nego su često prisutni uz komorbidne dijagnoze te mogu aditivno djelovati na njih i još više narušiti kvalitetu života.
Etiologija temporomandibularnih poremećaja nije poznata, a odgovor pojedinaca na bolne simptome uvelike se razlikuje. Varijacije u individualnoj percepciji bola vrlo su vjerojatno posljedica složenih, između ostaloga i genetskih, čimbenika. Na tom tragu ukazala se potreba da se pokušaju utvrditi mogući genetski mehanizmi u podlozi temporomandibularnog bola te da se prilikom istraživanja utjecaja genetskih čimbenika na rizik pojave TMP-a genetske biljege pokuša povezati s različitim okolišnim čimbenicima koji pridonose nastanku poremećaja.
U sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost „Povezanost genskih polimorfizama s temporomandibularnim poremećajima“, voditeljice prof. dr. sc. Ive Alajbeg, istraživači sa Stomatološkog fakulteta u suradnji s kolegama sa Zavoda za molekularnu medicinu, Laboratorija za epigenomiku, Instituta Ruđer Bošković (prof. Koraljka Gall Trošelj) provode istraživanje kojim uspoređuju pojavnost određenih genskih polimorfizama između pacijenata s TMP-om i zdravih ispitanika. Cilj istraživanja je pronalazak polimorfizama koji bi bili učestaliji u oboljelih od TMP-a u odnosu na zdrave ispitanike. Namjera je istražiti polimorfizme gena za izražaj bola (između ostalih i gena za opiorfin), za funkciju ionskih kanalića, ženski spol, upalu te oksidativni stres. Dodatno, ispitat će se povezanost pojavnosti genskih polimorfizama s odgovorom na terapiju, ali i različitim fenotipovima TMP-a.
U tu je svrhu u sklopu projekta na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu prvi put izoliran DNK i to iz obriska sluznice obraza pacijenata s TMP-om i zdravih dobrovoljaca. Postupak izolacije proveo je samostalno dio istraživača projektnog tima (dr. sc. Ema Vrbanović, Marko Zlendić, dr. med. dent. i prof. dr. sc. Iva Alajbeg). Iako je riječ o postupku koji se u temeljnim biomedicinskim istraživanjima provodi rutinski, kod nas je ovaj postupak napravljen prvi put, što predstavlja veliku prekretnicu u razvoju bazičnih znanosti na Stomatološkom fakultetu. Uspješna izolacija DNK-a iz obriska sluznice obraza pretpostavka je za daljnje korake istraživanja, a s obzirom na to da se metoda može univerzalno primijeniti za sva znanstvena, forenzička i dijagnostička istraživanja, moguće primjene ovoga postupka su mnogostruke. Nakon što se iz obriska sluznice obraza izdvoji DNK slijedi postupak određivanja pojavnosti polimorfizama istraživanih gena unutar izoliranih molekula DNK-a koji se provodi metodom Real Time PCR na Institutu Ruđer Bošković. Očekujemo da će se ovim istraživanjem pronaći razlika u raspodjeli polimorfizama istraživanih gena između oboljelih od TMP-a i zdravih ispitanika, kao i različit odgovor na terapiju s obzirom na pojavnost genskih polimorfizama unutar skupine oboljelih od TMP-a.
U sklopu ovog projekta također se istražuje salivarni opiorfin, za koji se pretpostavlja da je posrednik u procesu pokušaja prilagodbe na bol. Dio tima već je proveo istraživanja koja su pokazala da su razine opiorfina u slini pacijenta s orofacijalnim bolom promijenjene u odnosu na kontrolne ispitanike, odnosno da variraju ovisno o intenzitetu bola. Sada će se pokušati dokazati da je razina opiorfina nakon eksperimentalno izazvanog bola različita ovisno u skupini ispitanika kod koje se provodi, što bi ukazivalo na njegovu potencijalnu ulogu u mehanizmima regulacije odgovora na bolni podražaj. Ovaj dio istraživanja se provodi u suradnji s kolegama s Laboratoire de Neurobiologie Orofaciale, Université de Paris (prof. Yves Boucher), a kao suradnici su uključeni i studenti pete godine Stomatološkog fakulteta Ivan Orabović i Klara Naka (dobitnici Rektorove nagrade za akademsku godinu 2019./2020. za rad pod naslovom „Uloga opiorfina kod eksperimentalne orofacijalnog bola“). Time je stvoren format koji u znanost i provođenje znanstvenih istraživanja aktivno uključuje studente zainteresirane za znanstvenu karijeru te im daje osnovu i poticaj da se znanstvenim istraživanjima nastave baviti i u budućnosti.
O nama
Dental Media Grupa d.o.o. specijalizirana je marketinška agencija u dentalnoj djelatnosti s jasnom vizijom pružanja kvalitetne i potpune usluge krajem korisniku.
Od 2007. godine nosioci smo franšize vodećeg svjetskog stručnog časopisa Dental Tribune International za Hrvatsku.
Mi smo tu radi vas.